Image Alt
  /  Pielęgnacja włosów   /  Jak wybrać dobrą odżywkę?
Kobieta trzymająca dwie butelki odżywek do włosów z uśmiechem i wskazująca na nią

Odżywki, maski, balsamy, sera… Produktów do pielęgnacji łodygi na rynku jest mnóstwo. Jak wybrać ten dobry, przeznaczony do naszych włosów? Jak go poprawnie stosować, aby mieć efekty?

Do czego służy odżywka?

Łodyga włosa to struktura martwa. Oznacza to, że nasze włosy każdego dnia ulegają nieodwracalnym zmianom. Częste mycie, suszenie, farbowanie, stylizowanie, narażenie na czynniki fizyczne, takie jak wiatr, promieniowanie słoneczne czy mróz niszczą włosy. Niektórych zniszczeń nie da się naprawić, ponieważ docierają do głębszej warstwy łodygi włosa nazywanej warstwą korową.

Zniszczenia włosa spowodowane czynnikami fizycznymi, chemicznymi czy termicznymi sprawiają, że nasze włosy są trudne do rozczesania, tracą połysk, zaczynają się puszyć lub rozdwajać, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która pomaga zapobiegać zniszczeniom i minimalizować wpływ czynników zewnętrznych negatywnie działających na włosy.

Głównym zadaniem produktów do pielęgnacji łodygi jest kondycjonowanie. Substancje kondycjonujące wpływają na zdrowy wygląd włosów, neutralizują ładunek elektrostatyczny (zapobiegają elektryzowaniu się włosów), zapobiegają plątaniu. Związki kondycjonujące mają zdolność do łączenia się z powierzchnią włosa, dzięki czemu nadają połysk i ułatwiają rozczesywanie.

Inną grupą substancji, które możesz znaleźć w produktach do pielęgnacji są substancje uzupełniające ubytki we włosach, zaliczane do grupy protein. Głównym budulcem włosa jest białko – keratyna, dlatego najlepszymi składnikami wpływającymi na regenerację włosa, wzmocnienie, zwiększenie odporności i wytrzymałości są małocząsteczkowe substancje mające powinowactwo do keratyny. W kosmetykach proteiny mogą być pochodzenia roślinnego  (ryżowe, pszeniczne, owsiane) lub zwierzęcego (proteiny mleczne, proteiny jedwabiu, kolagen, keratyna).

Oprócz białka, nasze włosy zawierają również wodę. Włos zdrowy to włos nawilżony, czyli z odpowiednią zawartością wody. Poza substancjami, które wiążą wodę, dobra odżywka lub maska powinna zawierać także składniki, które zatrzymają wilgoć we włosie, ponieważ w przypadku ich braku, woda odparowuje, a włosy zaczynają się puszyć. Substancje tworzące powłokę zapobiegającą ucieczce wody należą do grupy tzw. emolientów – można nazwać je prosto „natłuszczaczami”. Do grupy emolientów należą głownie oleje, ale również woski i alkohole tłuszczowe.

Oprócz występowania wyżej wymienionych składników, odżywka powinna mieć kwaśne pH, aby skutecznie domknąć łuskę włosa, zwłaszcza, jeśli szampon, który stosowałaś, miał wyższą wartość pH. Często możesz to rozpoznać po tym, że włosy po umyciu są tępe, sztywne i splątane. (Wiele szamponów leczniczych, np. z grupy przeciwłupieżowych tak działa).

Dobra odżywka, która zawiera składniki aktywne z każdej z wyżej wymienionych grup?

Nasz bosko kondycjonujący balsam! Jest idealny do każdego rodzaju włosów, dzięki zawartości ProCondition™ 22 ułatwia rozczesywanie, zapobiega elektryzowaniu i dyscyplinuje włosy. Kerastore odpowiada za uzupełnienie ubytków, sekwencje aminokwasów peptydów zawartych w tych związkach odpowiadają sekwencjom peptydów w warstwie korowej łodygi włosa, dzięki czemu świetnie regeneruje zniszczone włosy. Gliceryna i pantenol nawilżają włos, a kompleks olejów Vitaoil Plus oraz olej ryżowy, arganowy i ekologiczna pochodna masła shea zapobiegają utracie wody z włosa, natłuszczają i uelastyczniają włosy.

Jak odpowiednio nakładać odżywkę?

  • Wczesuj odżywkę po nałożeniu, najlepiej przy użyciu grzebienia z szerokim rozstawem ząbków. Dzięki temu równomiernie rozprowadzisz swój kosmetyk, a on zadziała w pełnym spektrum swoich możliwości.

  • Nakładaj produkt na odsączone miękkim ręcznikiem włosy. Odsączony włos chłonie lepiej. Po mokrym – balsam czy odżywka tylko spłynie, zamiast wchłonąć się w głębsze warstwy łodygi.

  • Stosuj odżywkę lub balsam po każdym myciu. Włosy potrzebują kondycjonowania po każdym zetknięciu z szamponem.

  • Nakładaj odżywkę od ucha w dół, nie wcieraj jej w skórę głowy. Wyjątkiem są produkty do tego przeznaczone. Przeczytaj dokładnie opis produktu przed zastosowaniem.
LUB

Reset Password