
Często po miesiącach zimowych narzekamy na stan i wygląd naszych włosów. Są suche, zniszczone, matowe, a skóra głowy często przetłuszcza się mocniej lub napotyka problemy z nadmiernym łuszczeniem się, np. łupież. Jak sobie z tym poradzić? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów po zimie? Jak poprawić ich stan, zregenerować, sprawić, by odzyskały nawilżenie i blask?
Zobacz 3 najczęstsze włosowe problemy po zimie i poznaj sposoby na to, jak je rozwiązać.
- Elektryzowanie się włosów
Elektryzowanie się włosów występuje u wielu osób w miesiącach zimowych. Na skutek pocierania włosów o syntetyczne materiały, następuje odpychanie się jonów o takim samym ładunku, co powoduje znany wszystkim efekt elektryzowania się włosów. Włosy w miesiącach zimowych elektryzują się bardziej również ze względu na suche powietrze, które łatwiej przewodzi ładunki elektryczne. Podatność włosa na elektryzowanie się jest zależna od stanu osłonki – najbardziej zewnętrznej warstwy włosa. Im bardziej zniszczony włos i uszkodzona jego osłonka, tym większa podatność na elektryzowanie.
Jeśli masz problem z elektryzowaniem się włosów, pamiętaj, aby regularnie prać i płukać w odpowiednim płynie wszystkie materiałowe rzeczy, z którymi stykają się twoje włosy: czapki, szaliki, chusty, kurtki, koce czy pościel. Płyn do płukania ma działanie antystatyczne i pomaga minimalizować elektryzowanie się włosów.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie suszarki z funkcją jonizacji oraz szczotek i grzebieni z powłoką antystatyczną. Nie obędzie się także bez odpowiedniej odżywki lub balsamu do włosów – mnóstwo składników receptur kosmetycznych ma właściwości antystatyczne. Są to składniki należące do grupy tzw. kondycjonerów – odpowiadają za piękny wygląd włosa, ułatwiają rozczesywanie. - Rozdwojone końcówki
Rozdwojone końce, tzw. „rozszczepy” to problem niejednej z nas. Z powodu narażenia włosów na uszkodzenia spowodowane częstymi zmianami temperatur, działaniem mrozu, wiatru, gorącym powietrzem suszarki czy nieregularnymi wizytami u fryzjera, rozdwojone włosy pojawiają się często właśnie po zimie.
Warto zadbać o to, aby regularnie strzyc włosy u sprawdzonego fryzjera oraz zabezpieczać końce odpowiednimi kosmetykami. Po każdym myciu, na włosy powinnyśmy nakładać odżywkę lub maskę, a końce zabezpieczać silikonowym serum lub olejkiem.
- Przetłuszczająca się, swędząca skóra głowy
Nadmierne przetłuszczanie się włosów często wynika z łojotoku, który jest związany nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych na skórze głowy. Nadmierna aktywność gruczołów może mieć podłoże hormonalne, być związane z niedoborami składników mineralnych czy witamin, ale równie często spowodowana jest nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy.
Również świąd, łuszczenie się skóry czy brak objętości włosów mogą wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji.
Do najczęstszych błędów należą: niestosowanie lub zbyt rzadkie stosowanie peelingów na skórę głowy, nieprawidłowe mycie, przetrzymywanie nieumytych włosów, spanie z mokrą głową, zbyt rzadkie czyszczenie przyrządów do czesania.
Stan naszych włosów w ogromnej mierze zależy od stanu skóry głowy, dlatego pielęgnację trzeba rozpocząć właśnie od zadbania o skórę głowy. To, co widzimy, czeszemy i pielęgnujemy na co dzień – łodyga – jest strukturą martwą – możemy poprawiać jej stan, kondycjonować, nawilżać czy regenerować, ale od stanu skóry głowy zależy, czy łodyga będzie gruba, rozmieszczona gęsto, z prawidłowo rozwiniętą cebulką.